SARAJEVO – Direktor policije Federacije Bosne i Hercegovine Dragan Lukač najavio je hapšenje takozvanih “velikih riba” i upozorio na pokušaje da bude uklonjen sa čela te institucije.

U intervjuu portalu Klix.ba, Lukač naglašava da razloge za to treba tražiti u činjenici da Federalna uprava policije (FUP) sprovodi istrage u više slučajeva od kojih bi neki mogli da rezultiraju procesuiranjem, pa i hapšenjem poznatih i uticajnih osoba.
“Radimo jedan broj osetljivih predmeta gdje može biti ozbiljnih posljedica u širem smislu. Neki ljudi misle da ako ja ne budem ovde da od toga neće biti ništa. Mislim da griješe. Neće propasti država ako nema Lukača… Ali, nekim pojedincima bi bilo u interesu da neko drugi ovdje sjedi”, naveo je Lukač.
Upitan da li će biti hapšenja i “krupnih riba”, on je precizirao da se trenutno radi na jednom “dosta ozbiljnom predmetu” vezanom za namjensku industriju.
“Ima dosta ozbiljnih indicija u vezi s nezakonitostima iz nadležnosti koja se nas tiče. U narednih 10 do 15 dana ćemo završiti prvi dio našeg postupanja. Radimo po zahtjevu Državnog tužilaštva… možda će se tu pojaviti neka imena koja su, da tako kažem, poznata” , dodao je direktor Federalne uprave policije.
Osvrnuvši se na trenutnu bezbjednosnu situacija na području Federacije BiH, u svjetlu velikih protesta tokom februara, Lukač je naveo da je na osnovu analitičkih pokazatelja u oblasti kriminaliteta, javnog reda i mira – stanje ohrabrujuće.
“Protesti se mogu dešavati, tu nema ništa sporno, to je legtiman način ispoljavanja nezadovoljstva građana, ali kada je riječ o rušilačkim pojavama u okviru takvih protesta mislim da nema ni osnove, niti snaga koje mogu realizirovati rušilački pohod kakav je bio 7. februara”, uvjeren je Lukač.
Nezavisne
Omladinska organizacija "Korak Naprijed" Trebinje U korak naprijed sa vijestima, svaki dan.