Home » Uncategorized » Sa psom ili mačkom na kafu

Sa psom ili mačkom na kafu

Vlasnici kućnih ljubimaca u gradovima u BiH nemaju baš veliki izbor kafića i drugih ugostiteljskih objekata koje mogu posjetiti sa četvoronožnim prijateljem.

Sa psom ili mačkom na kafu

Zakonskim odredbama to nije regulisano, pa sami vlasnici lokala odlučuju da li će vrata da otvore za pse i mačke. I dok su i dalje vrata uglavnom zatvorena za njih, ova praksa u razvijenijim zemljama je zaživjela zbog veće pažnje prema životinjama, a i zbog samog profita.

Banjalučanka Jelena S. ispričala je da je tokom vikenda psa Bimba izvela u šetnju, a kada je htjela da popije kafu nisu je pustili u jedan kafić uz riječi da “za džukelu nema mjesta”.

Goran Milojević, predsjednik Udruženja za zaštitu životinja “Kerber” iz Banjaluke, navodi kako je, na primjer, u Beogradu prošle godine donesen propis koji omogućava privatnim subjektima da se opredijele kao objekti u čije su prostorije kućni ljubimci dobrodošli.

“Veliko je olakšanje znati da možete da odete na kafu ili ručak i povedete kućnog ljubimca, tako da apelujem na gradske vlasti da regulišu ovo pitanje zakonom jer bi građani tada imali na uvid kompletnu listu kafića, restorana i tržnih centara koji su pet frendli”, istakao je Milojević.

Pozvali smo vlasnike ili konobare više ugostiteljskih objekata u Banjaluci kako bismo čuli šta misle o ovome, pa su tako iz kafe-bara “Paleta” naglasili da su među rijetkim lokalima u koje svakodnevno dolaze građani s ljubimcima. I u “Club 22” dobrodošli su kućni ljubimci, kao i u “Castri”, “Mulen Ružu” i još nekoliko, dok je ipak mnogo više onih u kojima psi i mačke nisu poželjni.

“U našem lokalu ljubimci su dobrodošli i u baštu i unutar lokala, a uzeli smo nekoliko posuda za vodu za kućne ljubimce. Primijetili smo da je atmosfera dosta pozitivnija kada nam dođu gosti s ljubimcima tako da je to još jedan primjer kako životinje pozitivno djeluju na ljude i da treba da bude više ovakvih prostora”, izjavili su iz “Palete”.

Nedeljko Vujinović, vlasnik kafe-bara “Merlin”, kaže da imaju goste koji rado dolaze s kućnim ljubimcima.

“Imam dosta prijatelje koji imaju ljubimce i gledajući njih primijetio sam potrebu velikog broja ljudi da dođu na kafu da se malo odmore od obaveza, a ujedno povedu i svog ljubimca. Dosad sam imao samo pozitivne komentare od gostiju i čini mi se da su ljudi postali dosta svjesniji po tom pitanju iako bi mogli još dosta da učimo o brizi i kvalitetu života kućnih ljubimaca”, rekao je Vujinović.

Iz Udruženja radnika ugostiteljstva i turizma Banjaluke ističu kako bi odlazak u ugostiteljske objekte s ljubimcem trebalo da bude normalna stvar, ali, naravno ako se stvore prostorno-higijenski uslovi za to. Takođe, dodali su da su ipak bh. građani daleko od tog nivoa razumijevanja i kulture življenja.

“Takva praksa bi trebalo da zaživi i kod nas, ali sa zakašnjenjem kao i sve ostalo na ovim prostorima. Onaj ko se prvi odvaži na korak otvaranja hotela, restorana ili kafića gdje će ljudi moći doći s psima imaće i veliku promociju, samim tim i finansijsku korist”, rekao je Željko Tatić, predsjednik Udruženja.

Naravno, ima i onih gostiju koji smatraju da kućnim ljubimcima nije mjesto u kafićima i da vole kafu da popiju bez potencijalnog laveža ili mjaukanja u pozadini.

Nezavisne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*