Home » Uncategorized » Otkriven spomenik trebinjskom vojvodi Nedeljku Vidakoviću

Otkriven spomenik trebinjskom vojvodi Nedeljku Vidakoviću

Episkop zahumsko hercegovački i primorski Grigorije sveštao juce je  na platou u Srpskoj ulici u Trebinju spomenik pokojnom vojvodi Nedeljku Vidakoviću, čuvenom trebinjskom vojskovođi iz proteklog rata, komandantu Bobanske čete koja je bila jedna od najborbenijih vojnih jedinica tadašnje Trebinjske brigade VRS.

Otkriven spomenik trebinjskom vojvodi Nedeljku Vidakoviću

Spomenik su, u prisustvu počasne straže Oružanih snaga BiH, otkrili predstavnici porodica pokojnog Aleksandra Masleše, najmlađeg borca Trebinjske brigade, majora Ljubiše Popovića i kapetana Dragana Slijepčevića koji su na Krstovdan prije 20 godina poginuli na Borcima kod Konjica zajedno sa Nedeljkom.

“Uzdižemo spomenik, i krst, i slavu jednome od njaboljih između nas, boljim od mnogih od nas i jednome od postradalih za nas koji bijaše i mlad, i hrabar, pošten, častan i pun života, ali mu ga nije bilo žao dati za nas, ni njemu, ni mladom Masleši, oficirima Popoviću i Slijepčeviću koji poginuše sa njim i koji nisu nimalo manji heroji”, istakao je ovom prilikom vladika Grigorije.

Podsjetivši na časni vojnički put vojvode Vidakovića “koji je bio čisti obraz naše vojske i baše borber za slobodu”, vladika Grigorije je rekao da je, pored sunčanog dana, Trebinje danas ogrijano svjetološću života, ispunjeno snagom, dobrotom i hrabrošću koje dobija iz srca Neđa Vidakovića, iz srca njegovog brata Sava koji je takođe poginuo u proteklom ratu, iz srca njihovih roditelja “čije su se kosti obradovale i mogu da prime utjehu za njegovu strašnu i slavnu žrtvu”.

“Ako je Nedeljko bio spreman da skoči u vatru da sačuva svoga vojnika i ako je to posvjedočio istinskom žrtvom i zapečatio svojom krvlju, onda i mi danas moramo da se divimo tome, da se poučavamo time i grijemo tom svetošću žrtve”, dodao je vladika Grigorije, ističući i čast onih koji su inicirali podizanje spomenika, a slavu i hvalu svima koji su za slobodu postradali i prije i poslije trebinjskog vojvode.

Brat vojvode Neđa, Risto Vidaković, istakao je ovom prilikom da je privilegiju da ostane živ nakon gubitka dva brata shvatio i kao opomenu da se nakon izvojevane slobode mora njegovati svetost žrtava položenih za nju.

“Zato je ovaj današnji dan možda i jedan od nasvečanijih u mome životu, kada vidim da sjećanje na moja oba brata, dvadeset godina nakon Neđove pogibije, ne blijedi, već da oni i svi naši pali drugovi ostaju u vječnom sjećanju pokoljenja”, rekao je vidno uzbuđeni Risto Vidaković.

O životnom i borbenom putu vojvode Nedeljka Vidakovića govorio je vojvodin najbolji prijatelj, predsjednik inicijativnog odbora za podizanje spomen-obilježja i jedan od komandanata Bobanske čete Dragan Beli Ristić, a prisutima se obratio i trebinjski gradonačelnik Slavko Vučurević.

Odlomak iz poeme “Vojvoda Nedeljko Vidaković” uz gusle je otpjevao narodni guslar iz Trebinja Vladan Perović, dok je odlomak iz svoje poeme o trebinjskom vojvodi govorio mladi trebinjski pjesnik Predrag Janjičić.

Spomenik od bronze, koji je nešto viši od vojvodine prirodine veličine, rad je čuvene srbijanske “Livnice Jeremić”, a stoji na postamentu od bobanskog kamena, odnosno, regije na granici sa Hrvatskom iz koje potiče vojvoda Vidaković, danas je bio zatrpan cvijećem boračkih organizacija, političkih i privrednih organizacija, a najviše njegovih prijatelja koji ni poslije 20 godina nisu krili suze.

(nezavisne)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*