Nakon četrdesetodnevnog posta sjeli su za bogatu prazničnu trpezu i gostili se tokom dana. Običaj u Trebinju je da se za Božić ide od kuće do kuće, pa nije ni čudo što se građani jutros žale na glavobolju i teške stomake. A mnogi od njih već su priznaju, pomjerili jednu rupicu na kaišu.

Nutricionisti upozoravaju da su sve nagle promjene u ishrani udar na organizam koji ozbiljno može da ugrozi zdravlje, a jaka hrana najviše smeta srčanim bolesnicima i dijabetičarima koji moraju posebno da paze na jelovnik, pa i onaj praznični.
“Ti masni depoi dovešće do hroničnih oboljenja, povećanog krvnog pritiska, šećera i tako dalje. Iako su sada novogodišnji i božićni praznici ja bih zamolila građane da posegnu za svježim salatama iako je puna trpeza, za voćnim kolačem, a da čokoladnu tortu i nešto drugo ostave, da piju dosta tečnosti”, preporučila je Natalija Komnenović, specijalista za ishranu i higijenu.
Tek kad vaga pređe u crveno i pokaže tri – četiri kilograma viška građani razmišljaju kako da se što brže vrate na staru kilažu, pa se podvrgavaju nezdravim dijetama. Zbog toga je najvažnije već u januaru krenuti sa zdravim režimom ishrane i vježbanja.
“Da se uključi malo više aerobnog vježbanja, ili šetnje ili odlazak u teretanu. Da li primijetite da su se ljudi malo ugojili? Svakako da, mada da kažem pravi rezultati gojaznosti će se primjetiti tek kroz određeno vrijeme, nekih 10 – ak 15 dana”, rekao je Nemanja Andrić, instruktor vježbanja.
U januaru nas čeka još nekoliko slava i jos jedna Nova godina – dovoljno razloga da se sa prijateljima sjedne, zamezi i popije koja čašica vina i rakije. Iako ljekari upozoravaju na oprez u hrani i piću većina o tome i ne razmišlja – jer januar je, kažu, samo jednom godišnje.
Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!
(ATV)
Omladinska organizacija "Korak Naprijed" Trebinje U korak naprijed sa vijestima, svaki dan.