Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je ponosan što se Srpska, boreći se sa vetrenjačama, u proteklih osam godina izborila da postane faktor koji se uvažava u BiH.

“Mnogi su pre 2006. godine digli ruke na Republiku Srpsku, posebno stranci koji su počeli da sve diktiraju. U tim uslovima i nikad težim okolnostima sam prihvatio da vodim Srpsku. Danas nema nijedne odluke koja se u BiH može doneti bez Republike Srpske”, rekao je Dodik, naglasivši da nema više dreogiranja nadležnosti institucija Srpske.
Predsjednik RS je naglasio da je OHR nekada bio glavni u BiH u funkcionisanju izvršne vlasti – donosio je zakone, odlučivao o kadru, o preduzećima, o komunalnom uređenju, zabranjivao gradnju na zemljištima, a danas je beznačajan faktor.
“Boreći se sa vetrenjačama, izborili smo naše pravo da živimo i da nas uvažavaju. Izborili smo se za princip koordinacije i legalizacije naših prava, a ne koncept takozvane funkcionalne BiH”, rekao je Dodik i istakao da je na to, kao čovjek, najponosniji.
Predsednik Srpske je za tezu o “funkcionalnoj BiH” rekao da ona znači “preseljenje svih organa u Sarajevo, a da Srpska ostane prazna ljuštura”.
“Kružila je priča kako ukinuti Republiku Srpsku. S druge strane, mehanizam koordinacije podrazumeva uzajamno uvažavanje. Srpska danas nije dežurni krivac. Sada raspolažemo našim resursima”, naglasio je Dodik.
On je podsetio da je ranije međunarodna zajednica preko Hrvata i Bošnjaka ispoljavala svoje zahteve, ali da danas Hrvati i Bošnjaci “nisu zajedno”.
“Uloga mene kao predsednika je poštovanje i uvažavanje drugih, ali ne na štetu Srpske”, poručio je Dodik.
Ocenjujući da će u idućoj godini politička situacija biti obeležena izborima, on je poželio da u Republici Srpskoj bude otvoren što veći broj radnih mesta i da Srpska nastavi put daljeg ekonomskog jačanja.
Dodik je rekao da glavni cilj Srpske mora da bude njena samostalnost koja u ovom periodu mora da se održava kroz što samostalniji status u BiH.
“Ako BiH ne bude dobro mesto za nas, naravno, treba razmišljati i o konačnoj samostalnosti. Za to je potrebno vreme, razumevanje i mnogo čega drugog”, istakao je Dodik.
On je rekao da Republika Srpska želi da se poštuje njena autonomija time da Srpska pribavi još značajnija ovlaštenja i da upravlja situacijom na njenom prostoru, da bi postala samostalna.
Izvor: press
Omladinska organizacija "Korak Naprijed" Trebinje U korak naprijed sa vijestima, svaki dan.