Home » Sve vijesti » PREPOZNAJTE TOPLOTNI UDAR: Liči na sunčanicu, ali može da vas ubije!

PREPOZNAJTE TOPLOTNI UDAR: Liči na sunčanicu, ali može da vas ubije!

Koji su simptomi i kako nastaje? Kako da se zaštitite i oporavite?

Za danas i naredne dane objavljen je crveni meteoalarm jer će biti veoma toplo vreme s najvišom dnevnom temperaturom koja će se kretati i do 39 stepeni.

Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će za vikend i tokom iduće sedmice biti veoma toplo vreme sa najvišom dnevnom temperaturom koja će se kretati i do 39 stepeni, zbog čega će biti aktivan aktivan crveni meteo-alarm.

Šta je to crveni meteo-alarm?

Crveni meteo-alarm označava vrlo opasno vreme, da se mogu očekivati opasne pojave takvog intenziteta da mogu prouzrokovati veliku materijalnu štetu i biti veoma opasne po bezbednost ljudi i životinja. Juče je za područje cele Srbije na snazi bio narandžasti meteo-alarm.

Narandžastim meteo-alarmom označava se opasno vreme, a prognozirane su opasne vremenske pojave takvog intenziteta da mogu prouzrokovati materijalnu štetu i biti opasne po ljude i životinje. Treba biti vrlo obazriv, svestan rizika i redovno informisan o detaljima očekivanih meteoroloških uslova, kao i pratiti savete koje daju nadležne službe. Lekari savetuju izbegavanje sunca u najtoplijem delu dana, kao i češće uzimanje tečnosti i konzumiranje lagane hrane.

Takođe je važno nošenje adekvatne odeće i obuće, boravak u hladovini, uzimanje voća i povrća, odmor i oprez na kupalištima i u saobraćaju. Srčani bolesnici i osobe koje se preterano znoje trebalo bi da se čuvaju i vode računa o svom zdravlju i koriste pravovremeno svoju terapiju.

I iz Auto moto saveza apeluju na vozače zbog visokih dnevnih temperatura budu oprezni i da za duža putovanja koriste rane jutarnje ili kasnije popodnevne sate, da prave češće pauze u vožnji i koriste više osvežavajućih napitaka. Na put krećite isključivo odmorni, zbog mogućih nepredviđenih zastoja u saobraćaju, koji su karakteristični baš za ove dane kada je saobraćaj pojačanog inteziteta.

Prepoznajte toplotni udar!

Lako se može pomešati sa sunčanicom, pa je neophodno da znate koji su simptomi toplotnog udara, kako da se zaštitite i kako da pomognete ljudima da se oporave od njega. Povišena spoljna temperatura u kombinaciji sa visokim procentom vlažnosti vazduha može dovesti do najteže komplikacije termičkog stresa – do toplotnog udara.

Toplotni udar nastaje u momentu kada telesna temperatura naglo poraste preko 41 stepen, usled izlaganja organizma velikoj toploti. Proces naglog rasta temperature dešava se u vrlo kratkom vremenskom roku, za svega deset do petnaest minuta, a prate ga brojni simtomi.

Simptomi

Neki od njih su telesna temperatura iznad 40 stepeni, suva i vruća koža, otežano disanje, vrtoglavica, umor, nizak krvni pristisak, tahikardija, vrtoglavica, mučnina, povraćanje, odsustvo znojenja, grčevi, gubitak svesti…

Kako pomoći?

Da biste pomogli osobi zahvaćenoj toplotnim udarom, potrebno je da je, na prvom mestu, odvedete u hlad ili rashlađenu prostoriju i uklonite suvišnu odeću. Zatim, umivajte je hladnom vodom i, ukoliko je u svesno stanju, dajte da pije napitke bez kofeina i alkohola.

Toplotni udar vrlo je sličan sunčanici, ali je razlika u tome što ne toplotni udar ne mora nužno nastati usled direktnog izlaganja suncu. Da biste se zaštitili od toplotnog udara, preporučuje se lagana odeća prilagođena svetlih boja i prirodnih materijala, redovna rehidratacija, rashlađivanje i slično.

Sunčanica

Jedan od oblika toplotnog udara je i sunčanica koja nastaje kao rezultat direktnoG glave i potiljka suncu.

Simptomi

Simptomi su povišena temperatura, crvenilo u licu, ubrzan rad srca, otežano disanje – ubrzan i kratak dah. U lakšim slučajevima javlja se glavobolja, problemi sa vidom, vrtoglavica i pospanost, a u težim, proširenje zenica i gubitak svesti.

Kako pomoći?

Prva pomoć su hladne obloge, puno tečnosti i potpuni mrak, au slučaju nesvesti odmah zvati hitnu pomoć.

(kurir)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*