Radovi na izgradnji HE „Dabar“ teku planiranom dinamikom, započeti su radovi na brani Pošćenje, nasipu Grebak i mašinskoj zgradi, a u tunelu Dabar ostalo je još da se probije 90 metara. Ukoliko ne bude nepredviđenih okolnosti, HE „Dabar“ bi trebalo da bude na mreži 2027. godine, kako je i planirano ugovorom sa kineskom kompanijom „Gedžouba grup“, izjavio je Danilo Ilić, direktor HE „Dabar“.
Navodi da se pripremaju i ostali objekti, jer ugovor podrazumijeva izgradnju osam objekata.
„Na nasipu Grebak pripremamo se za izlivanje podložnog betona i injektiranje, u toku su pripreme za prve betonske radove i na brani Pošćenje, započeti su radovi na iskopu mašinske zgrade. Još će se graditi nasip Vranjača, vodostan, cjevovod pod pritiskom, kanal kroz Dabarsko polje i proširenje tunela Dabar-Fatnica“, pojasnio je Ilić novinarima prilikom obilaska gradilišta.
Na projektu je angažovano oko 100 radnika kineske kompanije „Gedžouba grup“ i tridesetak domaćih radnika.
Tokom pripremnih radova, podsjeća, obavljeni su radovi na izmještanju vovododa i dalekovoda, a sada su u toku radovi i na organizaciji gradilišta, pripremanju magacina, dok se u kampu u mjestu Divin pripremaju smještajni kapaciteti, radionice, kuhinje.
Ilić navodi da se izgradnja dovodnog tunela Dabar provodi iz vlastitih sredstava.
„Treba da se probije još nekih 90 metara. Imamo još oko dva kilometra obloge, radimo na crpljenju vode, nakon čega bi trebalo da uđemo u radove, a treba da u ugovorenom roku predamo tunel kineskoj kompaniji“, precizira direktor HE „Dabar“.
Za izgradnju ove hidrolektrane, ističe, u potpunosti je zatvorena finansijska kontrukcija.
„To je jedini objekat ove vrste u RS u kojem je potpuno zatvorena finansijska konstrukcija. HE ‘Dabar’ je obezbijedila sredstva od 15 odsto avansa, ostatak kreditira kineska Eksim banka, a ovaj ugovor vrijedan je 224 miliona KM, tako da nema finansijskih prepreka za izvođenje radova“, kaže Ilić.
20240719_085520.jpg (489 KB)
Direktor projekta Filip Jelaš, iz Integra inžinjeringa, pojašnjava da se trenutno izvode zemljani radovi, iskop brane “Pošćenje” i zaštita kosina, završen je iskop nasipa Grebak, a danas bi trebalo da počnu betonski radovi.
Mašinski inženjer u hidroelektrani “Dabar” Marko Perućica kaže da je iskop brane Pošćenje počeo u februaru, a vrši se iskop na lijevom i desnom boku brane, koja će predstavljati saobraćajnicu i povezivati lijevu i desnu obalu rijeke Zalomke.
“Brana pravi akumulaciju od 63 miliona kubika vode, zajedno sa još dva nasipa Vranjača i Grebak”, rekao je Perućica.
Rukovodilac nadzorne službe iz Energoprojekta Beograd Srđan Vujadinović rekao da je kineska kompanija “Gedžouba grup” velika svjetska kompanija u oblasti brana i hidroelektrana.
“Na osnovu zvanične liste najviših objekata, brana u svijetu, od osam najviših oni su gradili četiri”, precizirao je Vujadinović.
Zamjenik generalnog direktora kineske kompanije „Gedžouba grup“ izvođača radova Tang Đang Bing izjavio je da je na projektu trenutno angažovano 100 kineskih radnika, a planirano je da ih bude oko 180.
“U budućnosti ćemo koristiti više od 300 lokalnih radnika. Projekat je težak, sve ide po planu”, rekao je Bing.
Hidroelektrana „Dabar“ je investicija vrijedna 661 milion KM, pripada projektovanom hidroenergetskom sistemu hidroelektrana na Trebišnjici i predstavlja najvažniju hidroelektranu u sistemu Gornji horizonti.
Riječ je o najvećem projektu u bivšoj Jugoslaviji u posljednjih više od 30 godina, snage 160 megavata, koja će omogućiti proizvodnju struje za dodatnih 50 odsto postojećeg Hidrosistema na Trebišnjici.
Radiotrebinje